|
Οδοιπορικό στη Μάνη
Η Μάνη, λακωνική ή μεσσηνιακή, είναι μία περιοχή της Πελοποννήσου με πολλούς θαυμαστές. Με βαρύ όνομα, τιμημένη ιστορία και σκληροτράχηλους κατοίκους αποτελεί έναν ζωντανό μύθο του Ελληνισμού. Ως τόπος, η Μάνη, είναι εξίσου σκληροτράχηλη, καθώς το κατά κύριο λόγο ορεινό της έδαφος είναι άγονο και αφιλόξενο. Ριγμένη στη σκιά του Ταΰγετου, της ψηλότερης πελοποννησιακής οροσειράς, η Μάνη κατακλύζεται από χαμηλά λιόδεντρα, που τα θαρρείς ανθρώπους, έτσι καθώς απλώνουν ωσάν χέρια τα κλαριά τους απάνου από την καυτή γη. Ο τόπος είναι σκληρός, εξίσου σκληρό και στεγνό είναι και το κλίμα στη Μάνη, καθώς η ζέστη είναι σχεδόν αφόρητη και η υγρασία εξαντλητική. Είναι φρονώ το μόνο μέρος της ελλαδικής επικράτειας, που με έκανε να νιώσω τόσο τη ζέστη και την πυρά. Αντίβαρο στη θέρμη του καιρού είναι το νερό της μανιάτικης θάλασσας, καθάριο, διαυγές και διάφανο, παιγνιδίζει αθώα ανάμεσα στο πρασινωπό, το γαλάζιο, το τιρκουάζ και το βαθύ μπλε. Άλλοτε βοτσαλωτές, άλλοτε αμμουδερές κι άλλοτε βραχώδεις, οι σαγηνευτικές ακτές της Μάνης αναδίδουν μία γήινη εικόνα του παραδείσου, αποτελώντας ιδανικό προορισμό για όσους αποζητούν νερά σπανίου κάλλους κι ώρες ατελείωτες στην παραλία, οργανωμένη, απόμερη ή άλλη.
περισσότερα... | » Πρόσφατα Άρθρα... |
Αξιολογήσεις Κρασιών
| Εν Τάχει
|
![](../pictures/chrysoxoou-naoussa4-v1.jpg)
| 86/100 ΝΑΟΥΣΑ ΧΡΥΣΟΧΟΟΥ 2019
Ποικιλιακή σύνθεση: Ξινόμαυρο Αλκοολικός τίτλος: 14.5% Κατηγορία: Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης Νάουσα
Αυτή η υποτιμημένη στη συνείδηση πολλών Νάουσα είναι μία από τις τιμιότερες στην αγορά, αν όχι η τιμιότερη. Κύριο χαρακτηριστικό της είναι η φινέτσα. Φινέτσα, καθώς η μύτη εμφανίζει μία χάρη και μία θηλυκότητα, που εκφράζονται υπό τη μορφή ζουμερών κόκκινων φρούτων, ντομάτας και μαύρης ελιάς. Φινέτσα, καθώς γευστικά το κρασί είναι μεν ελαφρύ, όχι δε υδαρές, με μεταξένιες τανίνες και μία άριστη ισορροπία, μια και η οξύτητα δεν αφήνει την πληθωρική αλκοόλη να φωνάξει ούτε στιγμή. Ένα τίμιο κόκκινο, για την ακρίβεια, ένα από τα τιμιότερα κόκκινα της ελλαδικής οινοπαραγωγής. Πιείτε το μέχρι το 2030.
Τιμή: € 11.00 | Πρόσφατες Αξιολογήσεις... |
Βαθμολογία | 1-59 | Κακό | 60-69 | Μέτριο | 70-79 | Καλό | 80-84 | Πολύ Καλό | 85-89 | Εξαιρετικό | 90-94 | Μεγάλο | 95-100 | Κορυφαίο |
|
Το Κοχύλι της Σαλαμίνας Στη Σαλαμίνα, επάνω στο κύμα, με τα καράβια να περνάνε κάθε δεκαπεντάλεπτο, μεταφέροντας ντόπιους και τουρίστες από το Πέραμα (15 λεπτά όλη κι όλη η διαδρομή), υπάρχει μία ατμοσφαιρική ταβέρνα, ονόματι Κοχύλι. Τρως απλά και ωραία. Και τίμια. Να δοκιμάσετε τη σαλάτα με κινόα και τόνο, τον γαύρο τον μαρινάτο, τις εξαίρετες τηγανητές πατάτες, τις ικανοποιητικές σε ποιότητα κουτσομούρες, το ψητό καλαμάρι, το μαστέλο Χίου με μέλι. Και τα κρασιά; Στα 29 ευρώ το Κτήμα Παυλίδη Λευκό και στα 23 η Μαντινεία του Τρουπή (εξαιρετική). Αργά, ράθυμα και ελληνικά. | ![](../pictures/en-taxei-koxyli.jpg)
|
|
|